Muradiye Kuran ve El yazmaları müzesi

II.Murat tarafından 1430 yılında yaptırılan Bursa’nın en büyük Osmanlı dönemi kompleksi olan Muradiye külliyesi Dünyanın en özel Hat ve el yazması kolleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Eski bir medrese olan müze alanının orta avlusunun üstü kapatılarak konferans, konser ve eğitim etkinliklerinin yapıldığı bir alan kazanılmış. Tezhip, minyatür, ciltleme, ebru sanatlarının en nadide örneklerini görebileceğiniz müzede erken dönem Osmanlı mimarisinin zerafet ve estetiğini modern restorasyon ve çok amaçlı kullanım anlayışı ile birleştirerek şehrin merkezinde bir cazibe alanı yaratılmış.
Müzemizi ziyaret etmeden önce göz gezdirmek isterseniz Bursa Belediyesine değerli çalışmaları ile sanal bir tur yapabilirsiniz.


https://www.bursa.bel.tr/sanalmuze/kuran-panorama/index.html


Built by Murat II in 1430, the Muradiye Complex, Bursa’s largest Ottoman-era complex, hosts the world’s most exclusive Calligraphy and manuscript collection. The central courtyard of the museum area, which is an old madrasa, was covered and an area where conferences, concerts and educational events were held was gained. In the museum, where you can see the most precious examples of illumination, miniature, binding and marbling arts, the elegance and aesthetics of the early period Ottoman architecture have been combined with modern restoration and multi-purpose use, creating an attraction area in the center of the city. If you want to have a glance before visiting our museum, you can make a virtual tour to Bursa Municipality with its valuable works.

https://www.bursa.bel.tr/sanalmuze/kuran-panorama/index.html