Nakış ve El Sanatları Müzesi

Nakış ve El Sanatları Müzesi

Türk nakışının yüzyılları devirmiş örnekleri hem sergileniyor hem de eğitimli ellerde replikaları yapılarak teknikler ve desenler geleceğe taşınıyorlar.

Müzemizin idareci ve eğitimcisi Güleser Sencar, yılların eğitim ve teknik tecrübesini yeni nesillere aktarmak için büyük özverili bir çalışmaya imza atıyor. Sergilenen eserlerin yanı sıra müze binası ve kullanılan mobilyaların restorasyonu büyük bir incelik ve profesyonellik ile yapılarak uluslararası eşdeşleri ile yarışacak bir eser kazandırılmış
Özellikle Uzak Doğu ve Avrupalı turistlerin ilgi alanına giren müze her geçen gün büyüttüğü kolleksiyonu ile taktir topluyor.

Giriş katında bulunan marküteri masa, ahşap trabzanlar ve kristal avizeler Balkanlardan başlayarak Türkiye’nin her yöresine, Osmanlı döneminden günümüze kadar yapılmış çeyiz sandıklarının en nadide parçalarına eşlik ediyor. Sergilenen gelin odası, gelin hamamı canlandırmaları ise oldukça detaylı hazırlanmış.

Embroidery and Craft Museum

The centuries-old examples of Turkish embroidery are both exhibited and replicated by trained hands, bringing techniques and patterns to the future.

Güleser Sencar, the director and educator of our museum, is making a devoted reading to transfer years of educational and technical experience to new generations. In addition to the exhibits, the restoration of the museum building and the furniture used was done with great delicacy and professionalism. Thus, a museum that can compete with its international counterparts was brought to Bursa.
The museum, which is of particular interest to Far Eastern and European tourists, is expanding its collection every day.

The marquetry table in the entrance hall, wooden railings and crystal chandeliers accompanied by the most exquisite embroidery pieces of dowry chests from every region of Balkans and Turkey. The bridal room and bridal bath sections on display are prepared in great detail.